Бөлімі: |
Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су. |
Педагогтің аты-жөні: |
Джалимбетова Раушан Дюйсембековна
|
Күні: |
14.12.2021ж. |
Сыныбы: 4 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Судың еріткіштік қасиеті |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.3.3.4 судың еріткіштік қасиетімен таныстыру |
Сабақтың мақсаты: |
Судың еріткіштік қасиетімен танысады. Тапсырмаларды топтық , жеке, жұптық жұмыстарда бірлесіп орындай алады. Заттарды суда ерігіштігі бойынша ажыратады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Басы
2 мин
7 мин
5 мин |
Сынып ішінде «Психологиялық дайындық» орнатамын.
Алдыңғы білімдерін тыңдау « Жедел жауап» әдісі. « Жауын-шашынға не жатады?» тақырыбы бойынша сұрақтар қоямын. Білім алушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. 1-тапсырма. Тәжірибе. ӨЖ Судың еріткіштік қасиетіне көз жеткізу үшін бүгінгі сабақта тәжірибе жасалатындығы ескертіледі. 2-тапсырма. «Ерітінділер» медицинада қолданылатын ерітінділерге тоқталу. ҰЖ
|
Балалар қонақтармен амандасып, тілек білдіреді: Тілейміз біз әр адамға –денсаулық, Тілейміз біз әр отбасына – амандық, Тілейміз біз елімізге — тыныштық, Тілейміз біз бар әлемге – жақсылық.
Оқушылар жауын-шашынның астында қалмас үшін мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жылдам, әрі дұрыс жауап беруге тырысады. Жауын-шашын түрлеріне қатысты сәйкестендіру жұмысын жасайды, бірін-бірі тақтадағы дайын жауаптар бойынша тексереді.
1-тәжірибе. Оқушылар алдында тұрған заттармен тәжірибе жасап, судың еріткіштік қасиетіне көз жеткізеді. 1-қатардағы оқушылар- қантпен; 2 -қатардағы оқушылар-акварель бояуымен; 3-қатардағы оқушылар-тұзбен тәжірибе жасайды.
Медицинада қолданылатын ерітінділер туралы білетіндерін айтады. |
«Мадақтау сөз» арқылы бағалау.
ҚБ: Өзін-өзі бағалау парағы
Дескриптор: Берілген затқа суды құяды. Қасықпен араластырады. Өзгерісін талқылайды. ҚБ: Өзін-өзі бағалау парағы Дескриптор: Медициналық ерітіндіні атайды. Қолданыс аясын айтады. ҚБ: Өзін-өзі бағалау парағы |
Алдын-ала дайындалған сұрақтар тізбесі.
Таратпа қағаздар. Сәйкестендірудің дұрыс жауабы жазылған плакат.
Қант, тұз салынған стақандар, акварель бояуы, су құйылған ыдыстар, қасықтар. .
Бриллиант көгі, сутегінің асқын тотығы, йод.
|
Ортасы
5 мин. |
3-тапсырма. Тәжірибе.ЖЖ Судың температурасының әсеріне қатысты тәжірибе жасату.
|
2-тәжірибе. Оқушылар алдында тұрған заттармен тәжірибе жасап, суда кейбір заттардың жақсы еруіне судың температурасы әсер ететіндігіне көз жеткізеді. 1-қатардағы оқушылар-кофе; 2 -қатардағы оқушылар-шай; 3-қатардағы оқушылар-какаомен тәжірибе жасайды.
|
Дескриптор: Берілген затқа су құяды. Араластырады. Өзгерісін байқайды. ҚБ: Өзін-өзі бағалау парағы |
Кофе, какао, шай салынған стақандар, су, қасық. |
6 мин.
6 мин |
4-тапсырма. «Ойлан!» ҰЖ Оқушыларға сұрақ қоямын: Газ суда ери ме? Газдалған суды шайқап көрсетіп, не байқағандарын сұраймын. Бейнематериал көрсету, сұрақтар қою.
5-тапсырма. ТЖ «Зертте» Топқа бөлемін. Судың 3 күйіне қатысты -сұйық, қатты, бу. Заттардың суда қалай еритіндіктеріне зерттеу жүргізуді топтық жұмыс ретінде ұсынамын.
Тақтамен, дәптермен жұмыс жасату.
|
Оқушылар өз нұсқаларын айтады. Дұрыс жауап: Газ суда ериді.
Газдалған сусындар туралы бейнематериал көреді. Бейнематериал бойынша көргендерін талқылайды.
Топқа бөлінеді. Топпен тәжірибе жасай отырып, заттардың ерігіштік қасиетіне зерттеу жүргізеді. 1-топ: сұйық сабын, бор, құм. 2-топ: ас содасы, дәрі, топырақ. 3-топ: ванилин, кір жуғыш ұнтақ, сұйық май. Зерттеу сұрақтары: Суда ери ме? Суда қалай ериді? Өзгеріс болды ма?
Дәптермен жұмыс жасайды. Қорытынды шығарады, тақтаға жазады. |
Дескриптор: Сұраққа жауап береді. Қорытынды шығарады. Бейнематериал көреді. Көргендерін талқылайды. ҚБ: Өзін-өзі бағалау парағы Дескриптор: Затт ҰЖ армен тәжірибе жасайды. Берілген заттың суда еритіндігін немесе ерімейтіндігін анықтайды, жазады. Өзгерісін байқайды, жазады. Топтық жұмыстарын қорғайды. ҚБ: Өзін-өзі бағалау парағы
|
Газдалған сусын. Смартфондар, құлаққаптар, бейнематериал. https://youtu.be/KXfUn1V5LTU Сұйық сабын, бор, құм, ас содасы, дәрі, топырақ, ванилин, кір жуғыш ұнтақ, сұйық май салынған стақандар, су, қасық. |
Сергіту сәті 2 мин
|
Заттардың ерігіштігіне байланысты ойын ойнату. |
1-қатар : Еритіндер 2-қатар: Нашар еритіндер. 3-қатар: Ерімейтіндер болып бөлінеді. Аталған затты суда ерігіштігі бойынша ажыратады. |
Аталған затты тыңдайды. Суда ерігіштігі бойынша орындарынан тұрып ажыратады. |
|
3 мин |
Оқулықпен жұмыс. ҰЖ
|
Оқулықтағы мәліметтермен танысады. Сабақ барысында айтылмай кеткен тұсын өздері сыныппен талқылайды.
|
Дескриптор: Оқулықтағы берілген мәліметтерді оқиды. Минералды сулар туралы талқылайды. Күмістің емдік қасиетіне тоқталады. ҚБ: Өзін-өзі бағалау парағы
|
Оқулық 74-75-бет |
Соңы
5 мин. |
Үй тапсырмасы: 74-75бет оқу. |
Оқушылар бүгінгі сабақтан не түсінгендерін ортаға салып айтады. Уақыт қалса тест жұмысын орындайды. |
|
Оқулық, дәптер |
Кері байланыс 2 мин. |
«Жетістік баспалдағы»
|
Оқушылар сабақ бойына өзін-өзі бағалау парағындағы дұрыс жауаптардың санын анықтайды. |
Жоғарыдағы баспалдақ: «Түсіндім!» Ортадағы баспалдақ: «Сұрағым бар!» Төменгі баспалдақ: «Түсінбедім!»
|
|
Бағалау 2мин |
Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді. Оқушылардың топтық,жұптық, өзіндік жұмыстары ескеріледі. |
|
|
|